Навършиха се 132 години от рождението на създателя на българската гражданска авиация майор Асен Агов.
Асен Агов е роден в Долна Оряховица на 7 юли 1890 г.. Завършва военното училище, голямото му бойно кръщение е при Одрин, за проявен героизъм получава орден „Свети Александър”. През 1914 г. постъпва в първото в страната авиационно училище.
По време на Първата световна война е в авиационна част край Ксанти.
Извършва бойни и разузнавателни полети със самолет „Албатрос” (ще е един от героите на забранения през социализма роман на Владимир Балан „Жълтият Албатрос”), като веднъж води въздушен бой с пет френски самолета .След години ще се срещне в Париж с един от въздушните си противници.
При разузнавателен полет през есента на 1916 г. „Албатросът” му е ударен на няколко места, каца принудително на вражеска територия с навигатора си Гайдаров. След осемдневна одисея през гори и блата двамата достигат наши земи и се появяват в поделението в момента, в който другарите им са в подготовката на панихидата им.
Там по това време е писателят Антон Страшимиров, който е впечатлен от случая и написва на коляно разказа си „По небето и на земята” и който ще влезе в учебниците.
Агов е награден с орден „За храброст”.
При нов двубой с превъзхождащ го противник „Албатросът” му получава десет пробойни, а летецът – рани, които вече няма да му позволят да лети.
Вместо да приеме тилова служба, той остава на фронта като командир на минохвъргачна рота в 32-ри пехотен полк.
След Солунското примирие частта му е сред заложниците. Заедно със съвипускника си от Военното училище Николай Петрини извършва поразително по смелост бягство. Двамата се озовават в София. По това време цялото доблестно българско войнство се е заело с укриване на оръжие, което по силата на изискванията на Съглашението следва да бъде унищожено.
Агов и Петрини, а с тях и авиаторът Иван Миланов (от гр. Елена, потомък на Иларион Макариополски) организират укриване на самолети. Разглобени на части, те се складират в домовете на верни хора от близки села.
През 1922 г. Съглашенската комисия разрешава България да създаде Гражданска авиация. Правителството назначава майор Асен Агов за неин началник, той взема за свой заместник майор Иван Миланов, назначава и Николай Петрини. На базата на укритите самолети през 1922 г. възкръсва нашата авиация.
Започва организиране на служба за въздушна поща и летища в страната.
През лятото на 1923 г. Агов е на международен конгрес на авиацията в Париж, където се сприятелява с десет години по-младия от него Антоан дьо сент Екзюпери, който полага по това време основните на гражданската авиация във Франция.
В България Агов и приятелите му започват нов етап в развитието на авиацията ни. Намерени са средства за закупуване на нови френски самолети.
В същото време противници на нашите хора, търсещи начин да ги отстранят и наложат ново ръководство и закупуване на далеч по- некачествени самолети, започват серия конпромати главно срещу Асен Агов.
Междувременно е извършен Деветоюнският преврат. Агов е арестуван и затворен в пети участък с всички земеделски министри.
Уволнен е Петрини, преместен в Пловдив е Иван Миланов. През септември 1923 г. Агов отново е арестуван. Престоява в участъка два месеца.
През 1924 г. участва в списването на вестник „Звънар” и „Народа защита”.
През 1925 г. в дома му се провеждат съвещания на членовете на Военната организация на БКП – в биографичната ми книга за него, издадена 1983 г., прекарах през иглените уши на цензурата истината за подготовката на софийския атентат. Трябва да отбележим, че докато Петрини е бил не само знаещ, но и действащ по подготовката, то Агов няма дейно участие. В много отношения е бил съзнателно изолиран. Това го доказват априлските нощи. Петрини и Миланов са убити още на 17 април.
По това време Агов е в Пловдив, където е арестуван. Лично генерал Иван Вълков се разпорежда да не го пипат.
На 29 април между двамата има лична среща и предложение на Вълков за демонстративно преминаване на Агов към Демократичния сговор срещу получаване отново ръководството на авиацията.
Агов отказва, като с това си подписва смъртната присъда.
Убит е в нощта срещу 1 май 1925 г.
Тъй като не е случаен човек, БТА разпространява съобщение, че в Пловдив е разкрит заговор срещу правителството и при опит за бягство е убит един от заговорниците, запасният майор Асен Агов.
Борис Цветанов