Един от бележитите полководци, оставил трайни следи в историята на българското войнство и гражданството на Видин, е прославения командир на Трети пехотен Бдински полк генерал-майор Георги Тенев Димитров.
Роден е на 23 април 1864 г. в Сливен. Произлиза от будно търговско-занаятчийско семейство. Възпитан в дух на родолюбие, пътят му се насочил към Военното училище, в което след като издържал успешно приемните изпити, постъпил през есента на 1881 г. На 30 август 1884 г.
Георги Тенев завършва успешно Военното училище и е произведен в първи офицерски чин – подпоручик. Като един от първенците на випуска е назначен в XXI Еленска дружина, която по-късно влиза в състава на VI пехотен Търновски полк – София. В първото изпитание на младата българска войска във войната със сърбите (1885 г.), Георги Тенев е командир на IX рота от VI пехотен Търновски полк. За проявена храброст и командно умение е награден с орден „За храброст“, IV степен.
През 1889 г. е произведен в чин капитан и приведен в XVIII пехотен Етърски полк – Велико Търново. През същата година по свое желание преминава курс за преподготовка като инженерен офицер в София. В продължение на 11 години капитан Тенев служи в инженерните части и има големи заслуги при тяхното създаване и организиране. З
а участието му в построяването на железопътната линия Ямбол – Бургас е награден с възпоменателен медал. През 1898 г. Георги Тенев е повишен в звание майор, а през 1900 г. е назначен за дружинен командир в VII пехотен Преславски полк – Шумен. Четири години по-късно майор Тенев е повишен в чин подполковник, а през 1905 г. е назначен за интендант на III Балканска дивизия в Сливен.
На следващата година е назначен за помощник-командир на XXIV пехотен Черноморски полк -Бургас в състава на същата дивизионна област. През 1907 г. е назначен за полкови командир на III пехотен Бдински полк във Видин.
Прославеният във всички войни за национално обединение III пехотен Бдински полк е формиран с княжески Указ № 41 от 10 октомври 1884 г. В неговия състав като командири са служили изтъкнати военоначалници и представители на българското бойно изкуство и военно-теоретичната мисъл като ген. лейтенант Никола Ил. Рибаров (1859-1927), генерал от пехотата Стефан Тошев (18591924), ген. майор Асен Николов (1867-1928), ген. лейтенант Янко Драганов (1859-1932) и др.
Полк. Георги Тенев наред с преките си войнски задължения като полкови командир с присъщата си упоритост работи за патриотичното възпитание на видинската младеж и взема активно участие в културния и обществения живот на Видин.
От 12 февруари 1910 г. е член на видинския клон на дружеството на Българския Червен кръст, а по-късно и негов подпредседател. Видинският клон на Червен кръст наред със своята специфична мисия пропагандира любов към родината и отделя средства в учредения фонд за паметник на героите от III полк, паднали в Сръбско-българската война (1885 г.).
Един от главните инициатори за издигане на паметника е полк. Георги Тенев. Откриването на паметника на загиналите бдинци (15 ноември 1911 г.) се превръща във внушително тържество, на което присъства и началникът нащаба на армията ген. Иван Ив. Фичев.
Непосредствено преди избухването на Балканската война (1912-1913 г.) полк. Тенев внезапно заболява и поема командуването на полка на 10 октомври 1912 г. преди овладяването на Лозенград. В кръвопролитния бой за Люлебургаз полк. Тенев с две дружини от полка, картечна рота и една батарея от II дивизионен артилерийски полк – Враца е в авангарда на 1-ва бригада (3 и 5 п.п.) от VI пех. Бдинска дивизия.
На 17 октомври след нови ожесточени боеве на линията на р. Карагачдере бдинци се насочват към другата силно отбранявана от турците позиция (с. Тюркбей). Поради липса на удобни подстъпи за атака се дават много жертви. В най-критичния момент командирът на бригадата полк. Т. Кантарджиев заповядва на щаб-тръбача да подаде сигнал „настъпление). Но от ураганния артилерийски огън и писъка на куршумите сигналът не е чут.
За осигуряване на победата командирът заповядва на знаменните роти и полковите духови музики на 3 и 15 п.п. да се изнесат пред пехотните вериги. Окрилени от националния химн „Шуми Марица“ и полковите си светини, ротите събрали сили с мощно „ура“ в неудържана атака „на нож“ съкрушават съпротивата на противника, който изпада в паническо бягство.
Трети пехотен Бдински полк начело с полк. Тенев води тежки кръвопролитни боеве и на Чаталджа. Срещу бдинци се бият специално съставена от доброволци-фанатици военна единица, на чийто фесове било написано „Смърт или София“. На 8 ноември екзалтираният противник, настъпващ в цял ръст с гранати, се опитва да разбие позицията на бдинци, но въпреки яростните атаки това не ми се удава. Преценявайки бързо и трезво обстановката, полк. Тенев заповядва на първа дружина да вдигне IV рота.
Самият той начело на II рота от същата дружина повежда войниците в атака. В студената нощ на 10 ноември в ожесточената ръкопашна схватка с турците при с. Езетин пред Чаталджанската позиция бдинци побеждават противника. Но радостта от бойния успех е помрачена. Сред падналите герои на бойното поле е и техният командир полк. Георги Тенев. За неговите бойни заслуги полк. Георги Тенев с царски указ е повишен посмъртно в звание генерал-майор.