През 2024 г. в ОДМВР-Търговище отчитат намаление на броя на регистрираните престъпления по криминална и икономическа линия с 13.3% спрямо 2023 г., както и повишаване дела на разкритите престъпления – процент на разкриваемост 63,93 за 2024 г. при 60,37 – за предходната година.
От тежките престъпления срещу личността в област Търговище през 2024 г. са регистрирани две убийства – на 42-годишен мъж в гр. Търговище, и на 69-годишна жена от с. Долна Хубавка, община Омуртаг. Извършителите им са установени. Запазва се тенденцията за минимален брой грабежи на обслужваната територия – два за 2024 г. Анализът на постигнатите резултати сочи намаляване на броя на регистрираните престъпления срещу собствеността на гражданите с 8%, и увеличаване процента на разкриваемостта им с над 5%(60,82% за 2024 г. срещу 55,3% за 2023 г.)
Добър атестат за упоритата и ефективна професионална работа на служителите по един от приоритетите на МВР – противодействието на конвенционалната престъпност, е повишената с 10 процента разкриваемост на най-масовото престъпление против собствеността на гражданите – кражбите: 66.81% срещу 56.59% през 2023 г. Статистиката сочи намаление с близо 9 процента през 2024 г. спрямо сравнявания период на регистрираните кражби на територията на областта. Понижен брой се наблюдава при почти всички видове кражби – взломни, домови, кражби от офиси и на селскостопанска продукция, джебчийски. Най-голям спад спрямо сравнявания период е регистриран при кражбите на селскостопанска продукция – с близо 40%.
Съществен ръст през 2024 г. бележи и разкриваемостта на икономическите престъпления – 43,8% срещу 25,7% през предходната година. Следва да се отбележи, че през отчетния период в областта са регистрирани 24 измами по тази линия, 19 от които са осъществени посредством нови механизми, базирани на дигитален, а не на физически контакт, между извършител и потърпевш.
За въвеждане в заблуждение са използвани различни способи – социални платформи, сайтове, имейли, SMS съобщения, реклами. През отчетния период на обслужваната територия са регистрирани измами, осъществени при онлайн пазаруване, чрез използване на банкови фишинг имейли и SMS-и, през рекламирано съдействие за отпускане на кредити, чрез онлайн обучение по инвестиране, както и инвестиционни измами. Този нов тип измами, пряко свързани с все по-нарастващата дигитализация, са предизвикателство, изискващо допълнителна квалификация и умения от страна на органите, които са ангажирани с разследването им.
През 2024 г. служителите на областната дирекция осъществяваха активна оперативна и превантивна дейност в изпълнение и на друг основен приоритет на МВР – противодействието на престъпления, свързани с наркотични вещества. Показателите сочат увеличение на тези престъпления на обслужваната територия със 74.07% спрямо 2023 г.
През отчетния период по предварително изготвени и утвърдени графици на територията на трите районни управления в състава на дирекцията са проведени 47 специализирани полицейски операции, насочени срещу държането, употребата и разпространението на наркотични вещества. Иззети са различни видове и количества такива – марихуана, канабис, амфетамин, метамфетамин, синтетичен канабиноид, хашиш, хероин, екстази, хексахидроканабинол.
Паралелно се осъществяваше активна превантивна дейност с младите хора в училищата, като в регулярни срещи полицейски служители беседваха с тях относно вредите и опасностите за здравето и психиката им, които крие употребата на различни наркотични или упойващи вещества.
Данните от сравнителния анализ за проверените от контролните органи през 2024 г. водачи, управлявали МПС след употреба на алкохол, наркотични вещества и техни аналози, доказват успешно реализиран в дирекцията комплекс от целенасочени действия и превантивни инициативи и кампании за подобряване на пътната безопасност.
Докато през 2024 г. по пътищата на областта са били тествани за евентуална употреба на алкохол с 43,55% повече водачи на МПС в сравнение с 2023 г., то установените миналата година положителни проби са по-малко. Сходна е и тенденцията и при водачите, седнали зад волана под въздействието на наркотични вещества.
Тази статистика е показателна за ефективността на полаганите усилия за създаване на нулева толерантност у участниците в движението по пътищата и в обществото като цяло към управлението на МПС след употреба на алкохол или на наркотични вещества, което е важна предпоставка за намаляване на пътния травматизъм.