Тихо е в кафенето. Даже и празниците не могат да внесат оживление сред редовните посетители. Мълчат, сумтят и току излязат навън да дръпнат по цигара.
– Няма по-нахални хора от непушачите – сумти бай Власи, докато дърпа редовната цигара “Арда”-дизел. – Отивам оня ден в канцеларията на един, пък той потопорчил толчава табела “Тук не се пуши!”. Сочи ми я с пръст и вика: “’Айде сега, гаси цигарата!”. А бе, тиквеник, да ти се е случвало да влезеш в някоя канцелария и да ти кажат: “Тук се пуши. Ако обичаш запали, ако не – вън!”. Ама такова нещо няма, щото сме толерантни. Да им…
Добре, че се закашля и не можа да довърши. Като се замисля, прав е. Още повече, ако забраната на цигарите пречи на бизнеса. То какъв ли бизнес от кафе, ама все вържем двата края. Пък сега… Трябва да сложа климатици. Смятах, мислих, не става. Даже да разпродам цялото обзавеждане, я събера за един климатик пари, я не. От пресата научих, че вече били готови новите цигарени кутии с големи надписи: “Пушенето убива!” и “Пушачите умират по-млади!”. За Здравната каса нищо не пише, макар жертвите да са къде-къде повече.
“Крият пушачи в МС зад палми!”. Така е там, едни на палмите, другите зад тях. Интересно ми е господин Кобурготски къде ще пуши. И ако го хванат, ще му направят ли акт и колко полицая ще са необходими, защото гледах как правят акт на репортер от Нова телевизия с една инспекторка от ХЕИ и седем полицаи. Или бол ги имаме, или са без работа?! За полицаите ми е мисълта.
От “Монитор” ни светват, че за последните петнадесет години нацията се е стопила с милион и двеста хиляди. На тия от островите, където загинаха сто и шестдесет хиляди души, що помощи им изсипаха, що нещо. Ама ние помощ от някъде да сме видяли? А бе, що ли не им пратим ний няколко наши политици, че да видят що е ужас? Ще забравят цунамито за месец и половина максимум. Това ми светна оня ден като прочетох в “Стандарт”: “Пияни общинари се млатят с чинии!”. Тя случката станала в град Айтос. Събрали се да се почерпят по случай Нова година и се почнали. Мен ако питат, то така е най-справедливо, макар, че може и по пет дузпи да си бият и да решат спора цивилизовано. Ама то и от емпиричния материал зависи, а както се оказва: той бил първичен.
“Партийци хукнаха по врачки!” – четем пак в тоя вестник. Зарязаха социологически агенциите и се върнаха при корена си. При тоталната простотия искам да река. Едно гледане на ръка, карти или боб им излизало от пет до петдесет лева. Само не мога да разбера за кое точно колко се плаща. Според мен гледане на боб ще е най-скъпо, имайки предвид цените на боба, а щом са допуснали цена на кило боб да гони цена на кило кайма, защо им трябва да ходят на врачка? Те резултатите от изборите са ясни. Според мен са ходили тия от опозицията, за да разберат, кой по-точно от тях ще хване кокал лятоска. Виж, народът не ходи никъде, на него му е ясно, че пак ще гризне дръвцето.
Все пак и нещо оптимистично има в последните дни. “Пием домашна ракия без данък до 2007 година!” Хората пари направиха от внос на ракия без данък, ний на едно голо пиене ще се радваме, ама все файда.
Последната седмица орязването на пари от програма “От социални помощи към заетост” е това, което буни духовете в кафенето. На мен лично не ми е ясно къде е разликата между социални помощи и заетост. Защото познавам хора трайно заети, в смисъл с постоянно работно място, пък заплатите им колкото социална помощ. Ще ми се да попитам министър Христова, ако има път насам, все пак тя я е правила тая програма. Ама за разлика от програмистите, на които им плащат само за работещи програми, то на един министър…