На 3 октомври 2024 г. се навършиха 75 години от установяването на дипломатически отношения между България и Китай. България е втората държава след СССР, призна обявената на 1 октомври 1949 година Китайска народна република. Това е важен факт, който в «Поднебесната», както по стара традиция продължава да нарича тази страна, не забравят.

Такова признание в трудно време за народната република е ценено до ден днешен. След него през 1950 г. двете страни откриват своите посолства съответно в Пекин и София. В далечната 1986 година,  50 хористи от Градски смесен хор „Родна песен“ посещава Китай, за участие в културната програма на Световния конгрес по Есперанто през 1986 г. в Пекин. Хорът е вторият художествен състав /след фолклорен ансамбъл „Добруджа“/, който посещава КНР след 30 годишен период.

На откриването на конгреса присъства цялото тогавашно партийно и държавно ръководство на КНР, начело Дън Сяопин. Изявите на хора се радват на неприкрит интерес от страна на домакините.  Именно хористите стават основата на новосъздаденото през 1993 година Сдружение „Приятели на Китай“. Още същата година в Търговище изнася спектакъл Младежка балетна трупа от Пекин, която е посрещната с голям интерес от гражданството.

За своето 35 годишно съществуване, Сдружението  развива доста сериозни по мащабите си дейност. Организират се много концерти, изложби, кулинарни вечери със съдействието на Китайското посолство у нас. Работи  в тясна връзка  с Институт Конфуций към ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, в резултат на което в няколко училища в Търговище започва да се изучава китайски език с преподаватели осигурени от института.

Традицията продължава и днес, хора „Родна песен“ е единственият в България, който включва в репертоара си популярни китайски песни, а през месец юли тази година бе поканен да участва и в 17-я Международен китайски хоров фестивал и конкурс – China International Chorus Festival CICA, който се проведе от 15 до 19 юли 2024 г. в Пекин! В конкурсната програма с 25 хора от цял свят, търговищките хористи се представиха блестящо и спечелиха сребърен медал.

И в края на тая година Сдружение „Приятели на Китай“ организира Седмица на Китайската култура по повод на 75 годишнината от установяването на дипломатически отношения между Р България и  НР Китай. В дните от 11 до 16 ноември търговищенци ще имат възможността да се докоснат до китайската култура, наука, традиции и обичаи.

11 ноември

Фън Шуй „Хармония н живота“. Лекция от Евелина Керчева- инструктор Дао йогя, Фън Шуй и Хюман дизайн

17.30. Зала № 2 на ОНЧ „Напредък“

Вход: свободен

12 ноември

Тържествен концерт „  75 години двустранни дипломатически отношения“

18.00 ч.

Концертна зала на ОНЧ „Напредък“

Вход: свободен

13 ноември

„Философските принципи на китайската култура и тяхното практическо приложение“, лекция от Сие Джун

11 ч.

Зала № 2 на ОНЧ „Напредък“

„Как традиционната китайска медицина разбира болестите и методите на ТКМ  за здравословие и здравеопазване“, лекция  от Ю Дзие

12 ч..

Зала № 2 на ОНЧ „Напредък“

14 ноември

Вечер на китайската кухня

18 ч.

Ресторант „Гипсофила“

Вход: с покани

15 ноември

Пътя на чая- лекция и демонстрация

18.00 ч.

Зала № 2 на ОНЧ „Напредък“

Вход: свободен

16.ноември

Прожекция на китайски игрален филм

10.30

Зала № 2 на ОНЧ „Напредък“

Вход: свободен

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Оставете вашия коментар тук:
Въведете име