1 юни

Ден на детето

10:30 ч., Общоградски празник

Кътове по интереси:

  • Литературен кът

Място: пред банка ДСК, награждаване на най-добър читател, размяна на книги, списания, учебници;

  • Рисунка на асфалт „Децата рисуват мира“

Място: пред Земеделска банка;

  • Спортни игри

Място: централна алея;

  • „Кой е по-по-най…“

Място: пред Драматичния театър

17:30 ч., Празничен концерт с участие на местни състави от Търговище

Място: пред Община Търговище

Организатори: Община Търговище и Център за подкрепа на личностно развитие – Обединен детски комплекс Търговище, 0601/68 694 и 0601/64 538;

 

Ден на детето – весел празник на всички деца по земята

8:30 – 18:30 ч. – Ден на отворените врати в библиотеката;

10:00 – 12:00 ч. – Прожекции на любими детски филми;

12:00 – 13:00 ч., 13:30 – 17:00 ч. – Четене на приказки;

14:30 – 15:30 ч. – Уъркшоп „Нека децата живеят задружно…“;

15:30 – 17:00 ч. – Настолни игри

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/64 507

 

Денят на детето в селата от общината

Места и организатори: Народно читалище „Надежда – 1904“ село Вардун, 0894/612 875; Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“ село Макариополско, 0897/634 582; Народно читалище „Развитие – 1926“ село Стража, 0886/213 190; Народно читалище „Христо Ботев – 1927“ село Драгановец, 0878/108 858; Народно читалище „Михаил Донев – 1903“ село Лиляк; Народно читалище „Будител – 1927“ село Баячево, 0894/629145; Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ село Голямо Соколово, 0895/608 822 и др.

 

11:00 ч., „Чичо Пейовият двор“ – спектакъл за деца

Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0601/65 401

 

18:00 ч., Класова продукция на 6 „а“ клас от Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ по повод приключване на учебната година

Място: зала 2, Образцово народно читалище „Напредък – 1864“ гр. Търговище, 0601/67 501

Организатор: Второ СУ „Проф. Никола Маринов“, Търговище

 

1- 2 юни

9:30 – 16:00 ч., Дни, посветени на 146-та годишнина от Априлското въстание и гибелта на Никола Симов-Куруто, знаменосец на Ботевата чета

Вход свободен

Място: в къща-музей „Никола Симов – Куруто“

Организатор: Регионален исторически музей – Търговище, 0601/65 216, 0879/183 449

 

2 юни

11:30 ч., Ден на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България – общоградско поклонение

С участието на Духовия оркестър при Община Търговище

Място: Паметник на Никола Симов – Куруто

Организатор: Община Търговище, 0601/ 68 694;

17:00 ч., Представяне на годишната продукция на научните работници и художествени произведения на автори от Търговищкия край за 2021 г.

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/64 507

 

Денят на Ботев в селата от общината

Места и организатори: Народно читалище „Христо Ботев – 1927“ село Драгановец, 0878/108 858; Народно читалище „Будител – 1927“ село Баячево, 0894/629145; Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ село Голямо Соколово, 0895/608 822; ОУ „Христо Ботев“ и Народно читалище „Надежда – 1904“ село Вардун, 0894/612 875; Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“ село Макариополско, 0897/634 582 и др.

 

3 юни

16:00 ч., Образователен концерт на Духовия оркестър

Място: ЧДГ „Монтесори“

Организатор: Духов оркестър при Община Търговище, 0601/64 146

 

4 юни

11:00 ч.,„Цветка“ – спектакъл за деца над 3 г.

Театър„Ланжеронъ“, Украйна

Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0601/65 401

5 юни

19:00 ч., „Нирвана“ – постановка от Дните на големия театър в малкия град

Театър 199 „Валентин Стойчев“, София

Място: Драматичен театър

Организатори: Община Търговище и Драматичен театър Търговище, 0879/393 459

 

6 – 10 юни

Образователни концерти на Духовия оркестър

Място: Първо ОУ „Христо Ботев“

Организатор: Духов оркестър при Община Търговище, 0601/64 146

 

6 – 10 юни

„Как се плъсти вълна?“

Ателие за възраждане на стари технологии на домашни занятия и занаяти

Място и организатор: Регионален исторически музей – Търговище, 0601/65 216, 0879/183 449

 

8 юни

17:00 ч., Класова продукция на балет „Галакси“

Място: зала за балет, ОНЧ „Напредък-1864“

Организатор: Образцово народно читалище „Напредък – 1864“ гр. Търговище, 0601/67  501;

17:00 ч., Среща – разговор

„Една изповед“ с автор Демир Борачев и „Спомени и размисли на военния разузнавач, дипломат и … човек“ – автор инж. полк. Чавдар Борачев

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/64 507;

17:30 ч., Изложба „Когато момчето става мъж…“

Казармата през „онези“ 45 години

Място: Славейково училище

Организатор: Регионален исторически музей – Търговище, 0601/65 216, 0879/183 449;

18:00 ч., Концерт на ВИС „Златни зари“ при ОНЧ „Напредък – 1864“ – Търговище и Вокална формация „Божур“ при читалище „Стилиян Чилингиров – 1963“ – Шумен

Място: зала 2, ОНЧ „Напредък-1864“

Организатор: Образцово народно читалище „Напредък – 1864“ гр. Търговище, 0601/67 501;

18:30 ч., Годишна продукция на Школата за естрадно пеене към ЦМДИ с участието на Балетна формация „Търговище“ и Школата за модерен балет „Вега“

Място – концертна зала, ЦМДИ

Организатор: Център за младежки дейности и инициативи, 0601/65 214;

19:00 ч., Концерт на Ансамбъл „Българе“

Място: Драматичен театър

 

10 юни

17:30 ч., Среща – разговор

„Реката тук е ламя“ с автор Йото Пацов

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/64 507;

18:00 ч., „Пипи дългото чорапче“ – спектакъл за деца

Гостува Държавен куклен театър „Георги Митев“ – Ямбол

Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0601/65 401;

Ден на ромската жена

Организатор:Народно читалище „Надежда – 1904“ село Вардун, 0894/612 875

 

11 юни

10:00 ч., Тържествено честване и концерт- спектакъл на ПФА „Мизия“ и Фолклорната група по случай 110 години от създаването на Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“ в село Макариополско

Място и организатор:  Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“ , с. Макариополско, 0897/634 582;

11:00 ч., „Бяла приказка“ – спектакъл за деца

Гостува Театър „Щурче“ – Варна

Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0601/65 401

 

12 юни

13:00 ч., Храмов празник на църквата „Света Троица“ в село Лиляк

Място и организатор: Народно читалище „Михаил Донев – 1903“ село Лиляк и др.;

19:00 ч., „Иначе казано“ – постановка от Дните на големия театър в малкия град

Младежки театър „Николай Бинев“, София

Място: Драматичен театър

Организатори: Община Търговище и Драматичен театър Търговище, 0879/393 459

 

13 юни

10:00ч., Освещаване в кв. Въбел

Участие на Духовия оркестър при Община Търговище

Организатор: Народно читалище „Развитие-1904“ кв. Въбел

18:30 ч., Годишна продукция на Балетна формация „Търговище“

Място: концертна зала, ЦМДИ

Организатор: Център за младежки дейности и инициативи, 0601/65 214;

20:00 ч., Концерт на Георги Христов

Място и организатор: Драматичен театър Търговище, 0879/393 459

13 – 16 юни

Образователни концерти на Духовия оркестър

Място: Второ СУ „Проф. Никола Маринов“

Организатор: Духов оркестър при Община Търговище, 0601/64 146

 

14 юни

17:00 ч., „Баща ми – баш майстора“

Документален разказ за една легенда

Прожекция на филма „Баш Майстора“

По повод 85-та годишнина от рождението на Кирил Господинов с представяне на книги от актрисата Веси Господинова, дъщеря на актьора

Място: зала 2, ОНЧ „Напредък – 1864“

Организатор: Образцово народно читалище „Напредък – 1864“ гр. Търговище, 0601/67 501, в партньорство с Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/64 507

 

15 юни

10:00 – 18:00 ч., Изложба на открито

Годишна изложба на Школата за изобразителни изкуства /ШИИ/

Място: пред ШИИ

Организатор: Център за подкрепа на личностно развитие – Обединен детски комплекс Търговище, 0601/64 538;

16:00 ч., „Здравей, лято!“

Място и организатор: Народно читалище „Будител – 1927“ село Баячево, 0894/629145

 

16 юни

10:00 ч., Откриване на лятна читалня на открито

Място и организатор: Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“ село Макариополско, 0897/634 582;

10:30 ч., Представяне на юбилейната стихосбирка „Сезони 2022“ от Станка Миланова

Място и организатор: Народно читалище „Михаил Донев – 1903“ село Лиляк

 

17 юни

10:00 ч., „Здравей, лято!“

Откриване на лятна занималня с дейности по интереси

Място и организатор: Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“ село Макариополско, 0897/634 582

 

18 юни

10:00, 17:00 ч., Първи танцов фестивал „Слънцето е в нас“

Място: Драматичен театър – Търговище

Организатор: Сдружение „Вега арт център“

11:00 ч., „Веселата къщичка“ – спектакъл за деца

Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0601/65 401

 

20 юни

Компютърна игра – състезание „Да научим рецепти за гозби, които се приготвят на трапезата за Еньовден“

Място и организатор: Народно читалище „Христо Ботев – 1927“ село Драгановец, 0878/108 858

 

20 юни – 8 юли

„Лято в музея“

Ваканционна музейна образователна програма за деца от 9 до 13 години

Място: Музеен образователен център

Организатор: Регионален исторически музей – Търговище, 0601/65 216, 0879/183 449

 

21 юни

10:30 – 12:30 ч., Прожекции на любими детски филми

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/64 507

17:00 ч., Хепънинг „Медитация за мир“

С участие на общински и други състави

Място: пред Община Търговище

Организатор: Сдружение с нестопанска цел „Животът е изкуство“;

19:00 ч., „Лъжата“ – постановка от Дните на големия театър в малкия град

Театрална къща „Вива Арте“, София

Място: Драматичен театър

Организатори: Община Търговище и Драматичен театър Търговище, 0879/393 459

 

22 юни

10:30 – 11:30 ч., Ден на българския фолклор

Посещение с беседа

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/64 507

 

24 юни

15:00 ч., „Даскалото е COOL“ – спектакъл

Място: Драматичен театър

Организатор: Драматичен театър Търговище, 0879/393 459

 

 

Еньовден

Места и организатори: Народно читалище „Христо Ботев – 1927“ село Драгановец, 0878/108 858; Народно читалище „Михаил Донев – 1903“ село Лиляк; Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ село Голямо Соколово, 0895/608 822; Народно читалище „Минчо Иванов – 1912“ село Макариополско, 0897/634 582

 

 

25 юни

11:00 ч., „Котаракът в чизми“ – спектакъл за деца

/премиерен/

Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0601/65 401

 

25-26 юни

Изнесен младежки тренинг за личностно развитие

Тема: Нашата връзка с природата и емоционалната ни интелигентност

Обучител – Никола Димов

Място: Ботаника лайф, село Надарево

Организатор: Център за младежки дейности и инициативи, 0601/65 214

 

27 юни – 1 юли

„Хубави неща“

Изложба – базар по повод Деня на занаятите

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/64 507

 

28 юни

11:00-12:00 ч., „Уча, играя и се забавлявам“

Работа с програмируеми играчки Bee-Bot

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/64 507

 

28 – 29 юни

19:00 ч., Празничен концерт по повод 20 години Детски фолклорен ансамбъл „Шарено герданче“

Място: Драматичен театър – Търговище

Организатор: Център за младежки дейности и инициативи, 0601/65 214

 

29 юни

9:00 ч, Ден на занаятите

10:30 – 12:30 ч.,

Съвместна инициатива с Комплекса за психично-здравни грижи в общността в кв. Бряг, беседа и работилница „Изработване на накити“

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/64 507;

10:30 ч., Ден на безопасността на движението по пътищата

Място: парк „Борово око“

Организатор: Център за подкрепа на личностно развитие – Обединен детски комплекс Търговище, 0601/64 538;

18:30 ч., Класова продукция на Вокалната студия

Място: зала 2, ОНЧ „Напредък-1864“ Организатор: Образцово народно читалище „Напредък – 1864“ гр. Търговище, 0601/67 501

 

 

 

ПРЕЗ МЕСЕЦА

 

Изложба „50 години изкуство“ на проф. д-р Исмет Чавушоглу – зала 2 на ХГ „Никола Маринов“в Търговище

 

Отворени за посещение:

Славейково училище с постоянна експозиция „Възрожденска класна стая“ и изложбите:

  • „Късноантична и средновековна крепост Мисионис /Последни проучвания/“. Посвещава се на 60 години от началото на археологическите разкопки на крепостта;
  • „Народна клетва“. Посветена на 150 години от основаването на Тайния революционен комитет в Търговище;
  • „Елате ме вижте“./ Колекция сукмани и саи от фонда на музея/;
  • „По следите на думите“. Изложба, разкриваща любопитни факти за произхода на някои думи, онагледени с музейни предмети;
  • „Нюйоркски митрополит Андрей /1886 – 1972 г./“;
  • „Велик е нашият войник“

Археологическа експозиция;

Свещарова къща;

Къща-музей „Никола Симов – Куруто“

Затворена за посещение е Хаджиангеловата къща – Етнографска експозиция

 

Лятно работно време на музейните експозиции (до 30 септември):

Понеделник – 13:30 – 17:30 ч.

Вторник – петък – 8:30 – 17:30 ч.

Събота – 9:30 – 16:00 ч.

Неделя – 9:30 – 13:00 ч.

Организатор: Регионален исторически музей, 0601/65 216, 0879/183 449

 

 

Записване на църковна музика в изпълнение на Женски хор „Златна лира“ при Община Търговище

 

 

Младежка зона

Вечер на настолните игри

17:30 ч., всяка сряда

Място: камерна зала

Организатор: Център за младежки дейности и инициативи, 0601/65 214

 

 

 

Младежки консултативен кабинет

Консултации с психолога Греша Тошева и психиатъра д-р Елена Маринова 17:30 ч., всеки понеделник 

Място: ет. 4, кабинет МИКЦ

Организатор: Център за младежки дейности и инициативи, 0601/65 214

 

 

Тематични витрини, посветени на изтъкнати личности и годишнини

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601/64 507

 

 

Библиотека на играчките

14, 21, 28 юни от 17:00 ч. /градинка в центъра на селото/

Организатор: Народно читалище „Будител – 1927“ село Баячево, 0894/629 145

 

 

 

                                                 КАЛЕНДАР НА УЧАСТИЯТА

 

 

4 юни, Участие на Детската фолклорна школа и Детската музикална школа към ЦПЛР-ОДК, на Школата за естрадно пеене към ЦМДИ в Националния конкурс „Децата на България пеят, танцуват, рисуват“ – Шумен

 

4-5 юни, Участие на Балетна формация „Търговище“ към ЦМДИ в Шестия Movmnt International Dance Competition – Русе

 

10 юни, Участие на ШИИ към ЦПЛР-ОДК в Световния конкурс за детска рисунка в Банско

 

12 юни, Участие на Духовия оркестър при Община Търговище в концерт, организиран от Народно читалище „Родина – 1927“ в село Пробуда

 

18 юни, Участие на Детския фолклорен ансамбъл „Шарено герданче“ към ЦМДИ  в „Ден на моето село“, с. Дибич, община Шумен

 

18 юни, Участие на Балетна формация „Търговище“ към ЦМДИ  в награждаването на Първия танцов фестивал за съвременни и характерни танци „Слънцето е в нас“, Търговище

 

18 юни, Участие на танцова група „Шопска ороигрица“ към Народно читалище „Развитие – 1926“ село Стража в XIII фестивал на клубовете за народни хора „Хоро край Поморийския бряг“, Поморие

 

18 юни, Участие на Певческата група „Авлига“ към Народно читалище „Развитие – 1926“ село Стража в XI фолклорен фестивал „Жива вода“, с. Каран Върбовка, община Две могили

 

25-26 юни, Участие на Балетната формация „Търговище“ и Школата за модерен балет „Вега“ към ЦМДИ в XVI национален танцов фестивал „Магията на танца“ – Шумен

 

30 юни, Участие на ШИИ към ЦПЛР-ОДК в Международния конкурс за рисунка „Радостта на Европа“, гр. Белград, Сърбия

 

 

 

 

 

 

 

 

Бележка: Организаторите  запазват право на актуализация на календара

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Оставете вашия коментар тук:
Въведете име