Димитър Филов (1846-1887 г.) е с голям принос за освобождението на България, за свободата и нейната независимост. Той е баща на професор Богдан Филов. Затова не се споменава името му на национални празници, в исторически материали и др., с изключение на някои енциклопедии. Това е неправилно. И поради това, че при трагичната гибел на Димитър Филов неговият син Богдан е на 4 г.

 

подполковник Димитър Филов

Димитър Генков Филов е роден през 1846 г. в Калофер. Баща му Генко Филов е търговец-абаджия. Къщата им е съседна на тази на Ботьо Петков и от детски години съществува приятелство между Христо Ботев и Димитър Филов. В родния град учи при народния учител и книжовник Ботьо Петков, получил образование в Одеса.

От него Димитър Филов се учи на любов към Русия и интерес към руските класици. През 1862 г. Димитър Филов получава от посолството на Русия стипендия да учи в Одеската семинария с помощта на Найден Геров. Следващата 1863 г. Христо Ботев постъпва да учи във Втора мъжка гимназия в Одеса. Димитър Филов след завършване на образованието си учителства в Калоферско. Завръща се в Русия, която става негова втора родина. Учителства няколко години в Бесарабия. През 1869 г. Димитър Филов постъпва на обучение в Одеското военно училище, което завършва през 1871 г. с чин подпоручик. После служи шест години в руската армия. Негови колеги са Данаил Николаев и Сава Муткуров.

При обявяването на Руско-турската освободителна война 1877/1878 г. от Александър II, Димитър Филов става доброволец в руската армия. Сражава се във войските на ген. Й. Гурко. След Освобождението на Търново е назначен за командир на опълченска рота при ген. Н. Столетов -началник на българското опълчение.

Сражава се геройски с ротата си при боевете за Стара Загора, в епичните боеве на Шипка и Шейново. След Освобождението капитан Димитър Филов служи като офицер в българската армия в Сливен, Стара Загора, а после в Източна Румелия – Пловдив, като командир на учебния батальон и на милицията.

На 11 ноември 1880 г. капитан Димитър Филов създава семейство с Елисавета Сакатчиева. Кумува им Данаил Николаев. През 1881 г. се ражда първият им син – Святополк, в Сливен, на 28 март 1883 г. се ражда вторият им син Богдан в Стара Загора, а третият им син Любомир е роден през 1885 г. в Русе. Двамата синове Святополк и Любомир рано почиват. 

През месец февруари 1885 г. в Пловдив е създаден таен революционен централен комитет по инициатива и начело със Захари Стоянов, с цел Съединението на Източна Румелия с Княжество България и окончателното освобождение на България. Членове на комитета са Иван Андонов, капитан Чардафон Велики (Продан Тишков), капитан Димитър Филов, Димитър Ризов и др. Подготовката и осъществяването на Съединението става с активното участие на майор Райчо Николов, майор Димитър Филов, майор Димитър Николов, майор Сава Муткуров и капитан Чардафон Велики.
.

Избухва Сръбско-българската война през септември 1885 г. Командир на централната колона е майор Димитър Филов, която овладява Цариброд и Пирот. След войната Филов е повишен в чин и изпратен в Русе като командващ бригада.

Александър Батенберг

Игнориран от офицерите-детронатори при преврата срещу княз Александър Батенберг на 9 август 1886, Д. Филов скоро се обявява против преврата. На 26 – 27 август подполковник Филов е изпратен от поделенията в Източна България до Лом с мисия да разубеди княз Александър да се откаже от абдикацията си и да остане в България:

„ Аз съм натоварен, Ваше височество и господарю, да Ви съпроводя до Русе. Вие няма да напуснете нашата земя, която Ви толкова обича, няма да напуснете нашата армия, която обожава своя началник!“

Неуспял, той заедно с Стефан Стамболов и Петко Каравелов е от последните, които се сбогуват с княз Батенберг на кораба „Ориент“ на Дунав.

Стефан Стамболов, министър-председател, назначил майор Димитър Николаев за министър на войната. След Освобождението от турско робство в 1878 г. България се управлява от немски владетели 65 г. С решаващата роля на Стефан Стамболов начело на държавата застава Фердинанд I. При влошените отношения с Русия тя скъсва дипломатическите си отношения с България.

Тома Кърджиев

В Русе и Силистра избухват офицерски бунтове от проруски настроени чинове. На 19 февруари 1887 г. избухва бунтът в Русе под ръководството на Тома Кърджиев, майор Атанас Узунов и подполковник Димитър Филов. Премиерът Стефан Стамболов и министърът на войната Данаил Николаев заповядват на майор Рачо Петров да бъде безпощаден с русофилите и по бързата процедура да бъдат осъдени. След мъчения са осъдени на смърт и разстреляни Олимпий Панов, Атанас Узунов, Тома Кърджиев, Димитър Филов – пристигайки от Румъния с лодка, към русенския бряг е прострелян и тежко ранен, издъхва в болница в Русе .

 

Милчо Игнатов

 

със съкращение от : blitz.bg/

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Оставете вашия коментар тук:
Въведете име