Попаднах на ожесточен спор в социалните мрежи: Къде трябва да бъде поставен паметника на строителят на паметника на Шипка и наш земляк-Пеньо Атанасов- Бомбето. Повечето знаем, че благодарение на Инициативен комитет от с Дралфа с председател Гергана Колева, който работи от 2020 г. със скулптора Илия Иванов, паметника е готов.
Видях и проекта и снимки от изпълнението. Наистина подобаващ за делото на нашият земляк и майсторски изработен от скулптура Илия Иванов. По нашенски това дело не мина и без скандал. Скандала е- къде да бъде поставен паметника. Едни искат в селото, други на самия вход за селото. И едните и другите имат своите аргументи. От Инициативния комитет държат той да бъде поставен на едно възвишение в центъра на селото. Други държат той да бъде поставен на входа. В такива спорове арбитър няма. Или ако има той за сега мъдро мълчи.
Знаем, че: „Който плаща, той поръчва музиката“. Да, но това не е музика а нещо повече и за жителите на селото и за хората от общината, областта и цяла България. Защото Пеньо Атанасов със своето дело далече е надхвърлил регионалните ни граници. Той е фигура от национално значение за това и трябва да бъде почетен именно като такъв. Не искам да влизам в спорове, нито пък да давам непоискани съвети. На мисля, че имам правото и свободата да изкажа лично мнение.
Според него не би било добра идея паметника да се постави в центъра на селото. По този начин той се игнорира. Остава за „местна употреба“ на около 300-400 човека / не съм сигурен, може и да са по-малко/. При вторият вариант паметника ще бъде ситуиран на входа на селото само на метри от пътят от републиканската пътна мрежа в участъка Велики Преслав-Търговище-Попово.
Пътната артерия е доста оживена а и по нея преминават няколко туристически маршрута, така че паметника става видим и достояние на много повече хора. Какво пречи той да стане част от туристическа дестинацияа. На път им е. Другото предимство е че е само на метри от ж.п. линията София-Варна с около някъде 300 м. видима полоса. Терена е удобен за да се оформи и инфраструктурно-малък парк около паметника а няколко пейки и чешма с течаща вода неминуемо би накарал доста от хората пътуващи по тоя път да спрат.
Паркинга е готов, само остава да почне да се ползва.. И още нещо. Когато е строен паметника на Шипка, той не е построен на връх Шипка а на връх „Св. Никола“ за да бъде видим от далече. И той е видим от десетки километри. Същото важи и за паметника на Пеньо Атанасов-Бомбето. Нека бъде видим от хиляди хора пътуващи по пътя и ж.п. линия София-Варна. Така и Дралфа ще бъде забелязана и ще се впише в картата на културния туризъм в България.
И най-накрая, нещо което мисля че е разумно, защо не се поиска мнение и на архитект, все пак към Община Търговище има такава длъжност. А за да бъде всичко наред, защо не се направи и една кръгла маса на която да седнат представители и от двете страни.
Май се размечтах. Каквото и да стане, все пак респект и уважение, към хората направили всичко възможно този паметник да стане факт. И здрав разум да не остане откъснат от останалия свят-неглижиран и невидим за цяла България.