![](https://namegdana.com/wp-content/uploads/2023/03/Георги-Шагунов-197x300.jpg)
Георги Петров Шагунов е роден на 15.03.1873г. в Пловдив. Той е един от първите български капелмайстори, заместили чешките капелмайстори, появили се в България от Австро-Унгария след Освобождението. Представител е на новата вече формираща се българска школа капелмайстори във войската.
Учи в Държавната консерватория в Лион, Франция. Още преди да завърши диригентския курс, е назначен за помощник-капелмайстор в Лион.
През 1895 г. Г. Шагунов се завръща в България и става военен капелмайстор. Назначен е като войник-капелмайстор на духовия оркестър при 3-ти конен полк в Пловдив.
След шестмесечна служба през 1896 г. Г. Шагунов е изпратен за титулярен капелмайстор на елитния 2-ри конен полк в град Лом. През 1897 г. се установява в Бургас, където живее до смъртта си.
До пенсионирането си през 1930 г. е диригент на военния оркестър на 24-ти пехотен Черноморски полк на гарнизон в Бургас.
Участва с полка си във войните на България за обединение от 1912г. до 1918г. Воюва на фронтовете в Тракия и Македония.
През Първата световна война, 1915-1918г. е на фронта в Македония. На 9.10.915г. марширува с полка си в Скопие след разгрома на сърбите там от Черноморци, които първи влизат в града, посрещнати като освободители от скопяни.
Г. Шагунов написва специален марш за духов оркестър „Парадът в Скопие“.
След това полкът му действа в Косово и после от 1916г. до 1918г., цели три години само на фронта в Македония.
Г. Шагунов е диригент на музикално дружество „Родни звуци“ в Бургас, преподавател в откритото през 1921 г. Музикално училище към дружество „Родни звуци“ в Бургас.
Г. Шагунов е изключителна личност с всестранно творчество и голяма продуктивност. Композира неуморно до смъртта си през 1948 г.
Името му е тясно свързано с развитието на войнската маршова песен у нас, на която той отдава 50 години. Музикалното му наследство се състои от много и разнообразни произведения – маршове, валсове, забавна музика, музикални пиеси, симфонии, опери и др.
![](https://namegdana.com/wp-content/uploads/2023/03/Заглавна-страница-на-химна-„Независимостта“-2008-от-Георги-Шагунов.png)
Сред тях са тържествения химн “Независимостта“, маршове като „Един завет“, създаден след Първата световна война по стихотворението “Заветът на дедите“ на Иван Йончев и марша на моряците „Чеда сме ние на морето“.
Днес в Бургас има улица наименована на Георги Шагунов и паметна плоча на дома му.